• Gwarancja do 36 miesięcy
  • Najniższa cena
  • Darmowa dostawa
  • Szkolenie gratis
  • Bezpłatne pokazy
Informacje. Gliwice: 512 707 503 Szczecin: 509 824 134 lub email: biuro@bonus-czystosc.pl

Zamiatarki – często zadawane pytania

Zamiatarki są popularnymi i powszechnie stosowanymi urządzeniami do czyszczenia powierzchni płaskich. Doskonale zastępują tradycyjną miotłę, która nie tylko jest mało efektywna, ale sprzątanie z jej użyciem generuje spore ilości pyłu, nieobojętnego dla dróg oddechowych. Zastosowanie zamiatarek eliminuje pylenie, a sprzątać z ich wykorzystaniem można każdą powierzchnię.

Jak działają zamiatarki?

Istota działania zamiatarki, niezależnie od jej typu i rodzaju, jest taka sama – urządzenie przeznaczone jest do zbierania zanieczyszczeń z podłoża za pomocą wbudowanych szczotek i przenoszenia ich do zbiornika.

W zależności od rodzaju napędu, rozróżnia się zamiatarki ręczne i mechaniczne. Te drugie dzielą się z kolei na elektryczne i spalinowe.

  • Zamiatarka ręczna jest małym urządzeniem o ograniczonych możliwościach. Można ją zastosować do sprzątania ścieżek w ogrodzie, tarasu, podjazdu, chodnika przydomowego. Będzie również pomocna przy remoncie. Ręczna zamiatarka ma nieduże rozmiary, dzięki czemu można jej używać w wąskich zakamarkach i przechowywać w małych pomieszczeniach, jest też urządzeniem najtańszym. Wysokiej jakości zamiatarką ręczną jest Cleanfix HS 770-2, która po złożeniu zajmuje niewiele miejsca i łatwo ją przechować.
  • Zamiatarka elektryczna może być przewodowa lub bezprzewodowa. W praktyce niewielkich urządzeń przewodowych używa się niezwykle rzadko, głównie jako odchwaszczarki. Najszersze zastosowanie ma zamiatarka akumulatorowa (bateryjna), taka jak znajdująca się w naszej ofercie Poli Mia. Może być używana na różnych powierzchniach – mniejszych i większych, zwłaszcza zamkniętych, z uwagi na brak emisji spalin.
  • Zamiatarka spalinowa ma zastosowanie przy pracach porządkowych na otwartej przestrzeni. Paliwem do tego typu urządzenia może być benzyna, tak jak w przypadku modelu Perla S70, gaz (lpg) – Perla SG70, lub olej napędowy, jak u Style D70.

Czym kierować się przy wyborze zamiatarki?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę rodzaj i wielkość powierzchni, jaka ma być czyszczona. Nie warto np. kupować urządzenia „na wyrost” tam, gdzie wystarczy niewielka, ręczna zamiatarka szczotkowa. Jeżeli do obsługi jest duży parking lub plac, odpowiednia będzie mechaniczna zamiatarka samojezdna.

Najważniejszą cechą każdej zamiatarki jest jej efektywność. Niektóre modele mają funkcję regulacji wysokości pracy szczotek i regulacji kąta zamiatania, co umożliwia skuteczne czyszczenie różnych rodzajów powierzchni i uprzątanie różnych śmieci. Istotna jest też niezawodność urządzenia, jego wielofunkcyjność (np. jako zamiatarka chodnikowa bądź czyszczarka do kostki brukowej), wreszcie – komfort użytkowania i łatwość obsługi. Warto również zwrócić uwagę na parametry: napęd, konstrukcję uchwytu, pojemność i sposób demontażu kosza, szerokość roboczą, obecność – oprócz szczotek – walca szczotkującego, obudowę, opcję odśnieżania, itp.

Jaka zamiatarka do ogrodu?

Zamiatarkę w ogrodzie wykorzystuje się najczęściej w okresie jesiennym, kiedy z drzew opadają liście, bądź późną wiosną, kiedy przekwitają drzewa i krzewy. Do małego ogrodu wystarczy mała zamiatarka ręczna – wspomniana wyżej lub model Poli Jolly. Do ogrodu większego odpowiednie będzie urządzenie spalinowe Poli Gioia ST70 (benzynowe). Może ono pracować z powodzeniem także jako zamiatarka do kostki brukowej, jeżeli taką wyłożone są ogrodowe alejki.

Jaką zamiatarkę wybrać do sprzątania hal przemysłowych?

Hale przemysłowe są pomieszczeniami zamkniętymi, zatem optymalnym rozwiązaniem jest w tym wypadku np. bateryjna samojezdna zamiatarka Poli Style E70, wyposażona w trakcję o mocy 700 W, elektryczny otrząsacz filtrów oraz szczotkę boczną, załączaną z pulpitu operatora.

Więcej o kompleksowym sprzątaniu powierzchni przemysłowych przeczytaj tutaj: Czyszczenie posadzek przemysłowych – jakie maszyny wybrać do firmy sprzątającej?

Jaka zamiatarka do sprzątania chodników?

Najlepsza zamiatarka do chodników to urządzenie spalinowe – na benzynę, gaz lub z silnikiem diesla, np. wymienione już Poli Perla S70, Poli Perla SG70, Poli Style D70 lub Poli Raptor DK88. Ta ostatnia wyposażona jest w trakcję hydrauliczną i podwójną turbinę odpylającą, ponadto dodatkowo unoszoną szczotkę i zbiornik opróżniany hydraulicznie. Sprawdza się też jako zamiatarka drogowa.

Jak czyścić zamiatarkę?

Czyszczenie zamiatarki ręcznej polega na zdjęciu i opróżnieniu zbiornika, oczyszczeniu na sucho urządzenia z brudu, następnie sprawdzeniu, czy dokręcone są wszystkie śruby i nakrętki oraz na uniesieniu szczotek z ziemi po każdym użyciu urządzenia. Dzięki temu szczotki nie tracą wydajności, gdyż nie znajdują się stale pod ciśnieniem.

Zamiatarki mechaniczne czyści się nieco inaczej. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy wyłączyć silnik i pozostawić urządzenie do ostygnięcia. Zabrudzenia zmywa się wodą z dodatkiem łagodnego środka myjącego i wyciera do sucha. Również przed wstawieniem zamiatarki do pomieszczenia, w którym ma być przechowywana, silnik musi być ostudzony.

Czy zamiatarka wymaga konserwacji?

Zamiatarki ręczne nie wymagają konserwacji. Wystarczy czyszczenie na sucho; również urządzenie mokre przed czyszczeniem należy wysuszyć. Natomiast w urządzeniach spalinowych przed każdym uruchomieniem należy sprawdzić poziom oleju w silniku, stan filtra powietrza (zwłaszcza jeżeli urządzenie pracuje w środowisku silnie zakurzonym), a po użyciu i ostudzeniu dokładnie oczyścić. Sposób postępowania powinien zaprezentować pracownik serwisu lub wyszkolony sprzedawca.

Zamiatarka czy odśnieżarka – co wybrać?

Zadaniem odśnieżarki jest jedynie skuteczne usuwanie śniegu – kruszenie złogów i transportowanie ich za pomocą podajników do wnętrza, następnie do dyszy, która wyrzuca je na pobocze. Nadaje się zatem do użycia wyłącznie zimą. Tymczasem zamiatarka za pomocą szczotek zagarnia odpady do wnętrza, gdzie umieszcza je w zbiorniku. Ma więc zastosowanie bardziej uniwersalne – jako zamiatarka uliczna może zbierać zanieczyszczenia przez cały rok, a dodatkowo zimą śnieg, który następnie może być usuwany w dowolnym miejscu. Sprawdzi się zwłaszcza jako zamiatarka miejska, gdyż w mieście wyrzucanie śniegu na pobocze bywa problematyczne.

Zamiatarka czy dmuchawa?

Dmuchawa przeznaczona jest głównie do sprzątania liści jesienią. Zimą zdaje egzamin przy zdmuchiwaniu cienkiej warstwy świeżego śniegu. Może też pełnić funkcję odkurzacza spalinowego. Jest urządzeniem niedrogim, ale ma przy tym zasadniczy mankament – podczas pracy musi być trzymana w powietrzu, przez co praca z jej użyciem pozbawiona jest komfortu.

Zamiatarka natomiast ma zastosowanie uniwersalne – zbiera zanieczyszczenia i śnieg, a przy tym praca z nią jest wygodna ze względu na poruszanie się urządzenia po podłożu na kołach. Różnorodność zamiatarek umożliwia dokonanie wyboru według indywidualnych potrzeb.

Oni wybrali nasze urządzenia
Potrzebujesz pomocy specjalisty? Zadzwoń do Marcina lub Patryka
Bonus-Czystość
Lisowo 17, 73-120 Szczecin
(Chociwel)
Oddział Szczecin
Lisowo 17, Chociwel
Oddział Gliwice
Mechaników 9A, 44-109 Gliwice
Zadzwoń do nas !