• Gwarancja do 36 miesięcy
  • Najniższa cena
  • Darmowa dostawa
  • Szkolenie gratis
  • Bezpłatne pokazy
Informacje. Gliwice: 512 707 503 Szczecin: 509 824 134 lub email: [email protected]

Czyszczenie posadzek przemysłowych – jakie maszyny wybrać do firmy sprzątającej?

Firma sprzątająca jest formą biznesu, w której występują specjalizacje. Jedną z nich jest sprzątanie obiektów przemysłowych i hal. Taka specjalizacja wymaga zastosowania dużych, profesjonalnych urządzeń czyszczących. Sprzątanie dużych powierzchni powinno być skuteczne i odbywać się szybko, aby nie narażać użytkownika obiektu na długie, kosztowne przestoje, dlatego maszyny sprzątające muszą być odpowiednio dobrane. Przedstawiamy przykładowe maszyny do sprzątania, które znajdą zastosowanie w firmie świadczącej usługi dla obiektów przemysłowych.

Mycie posadzek przemysłowych

Podłogi przemysłowe są elementami poziomymi budynku, narażonymi na różne zanieczyszczenia, związane z transportem wózkami widłowymi i składowaniem surowców do produkcji, produktów gotowych, oraz pracą ustawionych na niej urządzeń. Posadzka obojętnie czy gładka czy antypoślizgowa, musi być łatwa do utrzymania w czystości. Do jej czyszczenia niezbędna jest zamiatarka, myjka do posadzki, a w zależności od materiału, z jakiego jest wykonana, odpowiedni płyn do maszyny czyszczącej. Jak myć podłogi przemysłowe i czym? Jakie urządzenia sprzątające wybrać?

Zamiatarka

W halach produkcyjnych i magazynowych większość zanieczyszczeń to piasek, resztki ziemi i drobne kamienie, wniesione z zewnątrz przez koła wózków i obuwie. Urządzenie do mycia podłóg, użyte na takiej powierzchni, wprawdzie wyczyści ją, ale pozostawi zarysowania na posadzce, bowiem cząstki zanieczyszczeń, dostawszy się do padów szorujących, działają jak tarcza szlifierska. Ponadto szorowarka do podłóg, uruchomiona na niezamiecionej powierzchni, traci na wydajności na skutek gromadzenia się zanieczyszczeń wzdłuż listew ściągających. Zatem czyszczenie podłóg w pierwszej kolejności powinno się odbywać z użyciem zamiatarki.

Zamiatarki przemysłowe odznaczają się dużą wytrzymałością. Zostały zaprojektowane z myślą o ciągłym użytkowaniu, mają też wzmocnioną budowę, zwiększającą odporność urządzenia na uszkodzenia mechaniczne. Rozróżnia się następujące zamiatarki, w zależności od rodzaju napędu:

·        Spalinowe benzynowe, np. model Poli Perla S70

·        Bateryjne, np. Poli Perla E70

·        Spalinowe LPG, np. samojezdna Poli Perla SG70

·        Spalinowe diesel, np. samojezdna Poli Raptor DK88

Są to bardzo wytrzymałe urządzenia, zapewniające wieloletnią, bezawaryjną pracę, dzięki czemu podłoga przemysłowa będzie zawsze dobrze przygotowana do sprzątania przez maszyny myjące. Każda samojezdna maszyna czyszcząca to także dodatkowy komfort pracy dla jej operatora.

Czym myć podłogę, czyli maszyna do mycia posadzek

Po zamieceniu posadzki z nieczystości następuje proces dokładnego mycia na mokro i osuszania. Przeznaczona jest do tego maszyna do czyszczenia posadzek, znana także jako szorowarka automatyczna lub automat szorująco-zbierający. Posiada oddzielne zbiorniki na czystą i brudną wodę, pojemnik na płyn do mycia posadzek przemysłowych i środki do dezynfekcji. Nowoczesne urządzenia wyposażone są również w intuicyjny panel obsługi, umożliwiający użytkowanie bez specjalistycznego szkolenia. Dzięki nim możemy szybko i dokładnie usunąć wszelkie zabrudzenia i wyraźnie odświeżyć posadzki przemysłowe.

Szczotki czyszczące są regulowane w taki sposób, że maszyna do mycia podłóg może wykonać czyszczenie każdej, nawet bardzo porowatej powierzchni. Jest to istotne szczególnie tam, gdzie konieczne jest np. czyszczenie betonu; wówczas należy zaopatrzyć urządzenie w środki do czyszczenia betonu.

Pod względem zasilania urządzenia te dzielą się na:

·        Maszyny czyszczące kablowe – są lżejsze i tańsze, poręczniejsze do przenoszenia. Nadają się na powierzchnie mniejsze i średnie; dla średnich odpowiedni model to OMM 500 Elettra – maszyna czyszcząca i zbierająca, myje i osusza podłogę podczas jednego przejazdu

·        Maszyny czyszczące bateryjne – idealne do zastosowania na dużych powierzchniach i w obiektach o dużym natężeniu ruchu. Pracują szybko i wydajnie, przy czym mają dodatkową zaletę – są ciężkie, mają większy docisk do podłoża, dzięki czemu czyszczenie posadzek jest dokładniejsze. Przykładowy model to Numatic Vario TTV 678G 300, największa maszyna do czyszczenia tego typu, z trakcją, pełną kontrolą wszystkich elementów i z fotelem dla operatora.

Wśród urządzeń bateryjnych wyróżnia się automat czyszcząco-zbierający OMM Magnum 1000 z opcjonalnym modułem zamiatającym. Przeznaczony jest do sprzątania twardych powierzchni (kamień, gres) i innych, które wymagają codziennego mycia maszynowego. Ta duża maszyna do czyszczenia podłóg nie tylko myje i osusza, ale i opcjonalnie zamiata podłogę podczas tego samego przebiegu. Jest więc idealna do stosowania na dużych powierzchniach, w tym halach magazynowych i fabrycznych.

Szorowarka

Szorowarka jest urządzeniem do zastosowania na silnie zabrudzonych powierzchniach mniejszych i średnich, może być stosowana w czyszczeniu posadzek betonowych. Każda firma sprzątająca powinna mieć na wyposażeniu szorowarki, które umożliwiają gruntowne wyczyszczenie powierzchni, zdarcie starej warstwy ochronnej lub nałożenie nowej. Urządzenie to różni się od maszyny czyszczącej funkcjonalnością. W przypadku zastosowania szorowarki czyszczona powierzchnia musi być wyłączona z ruchu, gdyż po pierwsze – pracuje wolniej podczas gruntownego doczyszczania, a po drugie – nie osusza od razu czyszczonej powierzchni. Szorowarki automatyczne sprzedawane są standardowo bez układu odsysającego, dlatego konieczne jest nabycie dodatkowo odkurzacza zbierającego. Szorowarka z odsysaniem jest do nabycia osobno lub w zestawie. Przykładowy zestaw to Numatic HFM 1515G szorowarka do posadzek + odkurzacz CT 470.

Do powierzchni twardych i wyłożonych wykładzinami tekstylnymi nadaje się szorowarka do dywanów i podłóg twardych Numatic HFS 1015 G.

W skład standardowego wyposażenia szorowarki wchodzi pojemnik na płyn, szczotka lub uchwyt do padów. Pady do maszyny myjącej muszą posiadać dodatkowe uchwyty, natomiast szczotki zakładane są bezpośrednio na głowicę. Pady dobiera się w zależności od planowanej czynności: czyszczenie posadzki betonowej, mycie podłóg, zdzieranie starej warstwy ochronnej, itp.

Czym najlepiej myć podłogi w mniejszych pomieszczeniach

Hala fabryczna czy magazynowa to obiekty o większych powierzchniach, na których zdają egzamin duże automaty. Ale obiekty te na ogół posiadają zaplecza – mniejsze pomieszczenia gospodarcze, biurowe lub socjalne. Do ich sprzątania przydadzą się urządzenia mniejsze i tańsze, ale równie przydatne, takie jak odkurzacz myjący podłogę, mała maszyna myjąca do podłóg czy inny tego typu sprzęt do czyszczenia.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest Numatic TTB 1840NX, przeznaczony do mycia podłóg o powierzchni do 500 m2. Jest niewielki, kompaktowy, poradzi sobie również wszędzie tam, gdzie dostęp jest utrudniony. Jest to najmniejszy model urządzenia bateryjnego, o czasie pracy około 60 minut na jednym ładowaniu (czas ładowania: 2 godziny). Oczywiście jak wszystkie automaty szorująco-zbierające, wszystkie czynności (mycie, zbieranie, osuszanie) wykonuje podczas jednego przejazdu. Może pracować ze szczotką lub z padem 14”. Jest to również doskonałe urządzenie do mycia podłóg w domu, sprawdza się też jako maszyna do mycia podłogi w sklepie.

Czyszczenie posadzek przemysłowych twardych (np. posadzka w magazynie podręcznym lub pomieszczeniu gospodarczym), a także powierzchni tapicerowanych i dywanowych można wykonać stosując odkurzacz piorący Henry Wash HVW 370. Jest to uniwersalne urządzenie, które można zastosować do sprzątania zaplecza dużego obiektu, jak i w domu. Zastanawiając się, czym myć podłogi drewniane, warto wziąć ten odkurzacz pod uwagę. Dodatkowym bonusem jest możliwość użycia go przy udrażnianiu np. zatkanego zlewu dzięki dużej sile ssania.

Do usuwania smug, przywracania połysku posadzkom i ich renowacji przeznaczona jest maszyna do froterowania podłogi Numatic NRU 1500 NuShine. Można ją stosować na powierzchniach zarówno kamiennych, jak i drewnianych. Ma niewielkie rozmiary, dzięki czemu może być stosowana w trudno dostępnych miejscach, także tam, gdzie występuje duże natężenie ruchu. Opcjonalnie można ją doposażyć w układ ssący NR/NRU. Warto ją zakupić do firmy sprzątającej, bowiem lśniąca podłoga w hali i na zapleczu to główny czynnik wpływający na pozytywne wrażenie z dobrze i profesjonalnie wykonanej usługi.

Wyposażenie firmy sprzątającej bezpośrednio wpływa na jakość świadczonych przez nią usług, dlatego profesjonalne maszyny czyszczące, dobrane w taki sposób, by obsługiwał zarówno małe, jak i duże powierzchnie, to podstawa prowadzenia biznesu w tej branży.

Oni wybrali nasze urządzenia
Potrzebujesz pomocy specjalisty? Zadzwoń do Marcina lub Patryka
Bonus-Czystość
Lisowo 17, 73-120 Szczecin
(Chociwel)
Oddział Szczecin
Lisowo 17, Chociwel
Oddział Gliwice
Mechaników 9A, 44-109 Gliwice
Zadzwoń do nas !