• Gwarancja do 36 miesięcy
 • Najniższa cena
 • Darmowa dostawa
 • Szkolenie gratis
 • Bezpłatne pokazy
Informacje. Gliwice: 512 707 503 Szczecin: 509 824 134 lub email: [email protected]

Jak i czym czyścić podłogi sportowe

Posadzki sportowe, to zbudowane ze specjalnych materiałów podłogi, przeznaczone do bardzo intensywnego użytku. Najczęściej spotykane w szkołach, na salach gimnastycznych i halach sportowych. Aktualnie w Polsce obowiązują specjalne przepisy regulujące właściwości jakie powinna mieć taka podłoga.

Normy i właściwości podłóg sportowych

Według obowiązującej w Polsce normy europejskiej o nazwie EN 14904, podłoga sportowa powinna cechować się:

 • trwałością na uderzenia
 • musi być antypoślizgowa
 • absorbować energię 
 • być odporna na wilgoć i ścieranie
 • sprężystością

Na takiej podłodze należy również sprawdzić właściwości odbicia piłki, światła, tarcie, siła ugięcia, siła absorpcji energii i odporność na obciążenia toczne. Wszystkie tego typu podłogi wewnętrzne powinny mieć potwierdzenie jakości przez odpowiedni instytut.

Rodzaje podłóg sportowych

Sprzątanie podłóg sportowych

Podłogi drewniane (parkiet, panele)

Podłogi tego typu zbudowane są z kilku warstw. Między parkietem a posadzką betonową kładzie się element sprężynujący. Cechą charakterystyczną takiego rozwiązania jest to, że podłoga tego typu nie elektryzuje się i świetnie tłumi hałas.

Podłogi punktowo-elastyczne

Są wykonane z tworzywa sztucznego (10-14 mm), złożone z dwóch warstw – mocowanej do posadzki betonowej oraz warstwy wierzchniej. Uginają się punktowo, tylko w chwili i w miejscu nacisku. Idealne dla hal sportowych, tenisa czy gimnastyki korekcyjnej.

Podłogi kombinowane

Jest to połączenie podłogi drewnianej z punktowo-elastyczną. Świetnie sprawdzają się w przestrzeniach w których uprawiane są różne rodzaje sportu.

Środki do czyszczenia podłóg sportowych

Żeby utrzymać jak najlepszą jakość podłogi sportowej, należy używać tylko przeznaczonych do tego środków czystości. Jednym z producentów, który posiada cały zestaw zarówno do bieżącego czyszczenia jak i ścierania uporczywych plam, jest niemiecki producent Kleen.

Do pielęgnacji posadzki  w salach sportowych najczęściej wybieranymi produktami są:

 • Kleen Klar Citro – świetnie sprawdza się w czyszczeniu maszynowym jak i ręcznym. Odświeża powierzchnię i nie nadbudowuje nowych warstw 
 • Kleen Blue Star Ocean – jeden z popularniejszych środków do bieżącego czyszczenia, delikatny, a jednakowo stanowczy dla brudu. Nie nadbudowuje nowych warstw, posiada certyfikat ekologiczny
 • Kleen Premium nr 4 – posiada certyfikat ekologiczny, świetnie sprawdza się na parkiecie lakierowanym.

Preparaty do usuwania kleju (piłka ręczna)

Sprzątanie podłóg sportowych

Do czyszczenia smug i klejów po grze w piłke ręczną:

 • Kleen Trimona Linoclean – środek do usuwania zaschniętych plam i klejów, w składzie nie ma alkoholu, dzięki temu nie niszczy łączeń podłogi. Ma neutralny zapach.
 • Kleen Trimona TN-2 – środek do usuwania resztek handballwax z podłóg. Środek używany jest przez większość ligowych zespołów i reprezentacji narodowych.
 • Kleen Trimona koncentrat I – środek, który umożliwia czyszczenie podłóg drewnianych

Jak często czyścić podłogi sportowe?

Niezależnie od rodzaju powierzchni, wszystkie podłogi sportowe powinny być czyszczone przynajmniej raz lub kilka razy dziennie. Ta złota zasada dotyczy również podłóg drewnianych, o których kiedyś mówiono, że nie powinny być czyszczone. 

Należy pamiętać, że są to nawierzchnie o podwyższonej wytrzymałości, jednak przy braku regularności w czyszczeniu, bardzo łatwo doprowadzić ją do złego stanu. 

Najważniejszą zasadą podczas mycia jest ta, żeby nie zalewać posadzek nadmierną ilością wody. Na powierzchni można użyć zwilżonego mopa lub maszyny czyszczącej, która dozuje małą ilość wody i która od razu zbierze ją podczas jednego przejazdu. Podsumowując, prace sprzątające na sali sportowej powinny wyglądać następująco:

 1. Codzienne czyszczenie posadzki mopem (w przypadku bardzo małych powierzchni) lub maszyną czyszczącą
 2. Regularne czyszczenie lub wymienianie wycieraczek rozłożonych przed wejściem na salę
 3. Regularna konserwacja podłóg, np. podczas przerw wakacyjnych

Jak dobrać urządzenie czyszczące posadzki sportowe?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wielkość sali sportowej. W przypadku bardzo małych powierzchni wystarczy większy mop czyszczący i zamiatający, który bez problemu usunie kurz i piasek nie wzbijając ich w powietrze.

Jeśli sala sportowa jest znacznie większa, najlepszym rozwiązaniem jest użycie maszyny czyszczącej, która zbierze bieżący brud, umyje posadzkę i od razu wciągnie wodę, nie pozostawiając jej i nie niszcząc powierzchni. Urządzenia te stworzone zostały do tego typu prac, a używać może je każdy. Nie wymagają użycia dużej siły podczas prowadzenia, są niezwykle zwrotne. Dzięki maszynie czyszczącej czas pracy podczas sprzątania znacznie się skraca.

Do wyboru mamy maszyny bateryjne lub kablowe – przy czym te drugie są znacznie bardziej rekomendowane przez specjalistów do tego typu prac. Wyjątkiem jest, kiedy nie ma możliwości podłączenia urządzenia do prądu lub hala jest zbyt duża.

Urządzenia do czyszczenia podłóg sportowych

Najskuteczniejszym sposobem na bieżące i gruntowne czyszczenie posadzek sportowych są maszyny czyszczące, które podczas jednego przejazdu myją i osuszają powierzchnie.

Każda sala sportowa powinna mieć na wyposażeniu kilka urządzeń do sprzątania:

 1. Mop nożycowy – podstawowe narzędzie do bieżącego czyszczenia posadzki. Dzięki swojej rozpiętości zamiata lub myje bardzo dużą ilość powierzchni. Świetnie sprawdza się w codziennym utrzymaniu czystości. Nie wzbija kurzu, wkłady można prać.
 2. Kablowe urządzenia czyszczące – bardzo poręczne maszyny, używane na większości salach sportowych zarówno do czyszczenia bieżącego jak i do pomocy przy gruntownym czyszczeniu np. podczas przerwy wakacyjnej.
 3. Bateryjne maszyny czyszczące – rzadko spotykane na halach sportowych – tylko tam, gdzie dostęp do gniazdka z prądem jest znacznie ograniczony, lub hala jest na tyle duża, że wymaga większej maszyny czyszczącej np. z siedziskiem dla operatora.

Jak czyścić i konserwować podłogi sportowe według producenta?

Sprzątanie podłóg sportowych

Sprzątanie podłogi sportowej Gerflor:

 1. Pierwsze czyszczenie – podłogę myjemy mechanicznie z użyciem pada czerwonego lub niebieskiego, maszynami o obrotach 300-450 obr/min. – tylko takimi, które odsysają od razu wodę. Używamy detergentu neutralnego lub alkalicznego.
 2. Codzienne utrzymanie czystości – przy użyciu mopa nożycowego należy zamieść powierzchnię raz dziennie
 3. Czyszczenie raz na tydzień – maszynowe czyszczenie przy użyciu pada czerwonego lub zielonego, z detergentem alkalicznym lub neutralnym, np. Kleen Blue Star Ocean
 4. Czyszczenie mocnych zabrudzeń raz na jakiś czas – mycie stosowane np. podczas przerwy wakacyjnej, pozwala na dogłębne wyczyszczenie posadzki. Stosuje się tu maszynowe czyszczenie z padem czerwonym lub zielonym w połączeniu ze specjalnym detergentem na ślady, np. Kleen Trimona koncentrat I

Czyszczenie podłogi firmy Omnisports:

 1. Codzienne czyszczenie – podłogę należy zamiatać lub odkurzać z brudu na bieżąco, dodatkowo przed wejściem na salę należy umieścić wycieraczki lub maty, które wyłapują wilgoć, brud i kurz.
 2. Czyszczenie okresowe – powinno odbywać się poprzez czyszczenie maszyną czyszczącą, specjalnie przystosowaną w miękkie pady lub szczotki. Zalecana maszyna: Duplex 450 lub Duplex 340 – z ustawieniem dozowania wody na minimum, przy pomocy środka neutralnego (pH od 7 do 9), np.: Klar Citro lub Blue Star Ocean, który posiada ekologiczny certyfikat
 3. Usuwanie plam z posadzki – w przypadku wylania płynów podłogę należy od razu wytrzeć do sucha i przemyć czystą wodą. Jeśli na podłodze znajdują się uporczywe plamy, np. po piłce ręcznej, należy miejscowo rozpylić roztwór (środki czyszczące Kleen Trimona) zostawić na minutę, a następnie użyć automatu.
 4. Odświeżanie powierzchni i okresowe czyszczenie – okresowe czyszczenie można przeprowadzać np, podczas przerwy wakacyjnej, za pomocą maszyny czyszczącej, takiej jak Numatic TT 4045 G lub Duplex 420 wyposażonej w czerwony pad. Do tego neutralny środek czyszczący

Czyszczenie podłogi firmy TarkettSports:

 1. Dla lepszego zabezpieczenia podłogi, przy wejściach należy rozłożyć maty absorbujące kurz, piasek i brud
 2. Bieżące czyszczenie – podłogi należy odkurzać z codziennych zanieczyszczeń za pomocą mopa lub odkurzacza
 3. Czyszczenie maszynowe – maszynowe czyszczenie podłogi sportowej powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu. Maszyna przeznaczona do tego typu prac, to np. Duplex 340 lub 420 na większe powierzchnie.
 4. Ślady smoły i gumy należy usuwać przy pomocy szmatki nasączonej acetonem lub trichloroetylenem
 5. Ślady żywicy po grze w piłkę ręczną należy usuwać środkiem Trimona Linoclean

Czyszczenie podłogi Linosport Classic i xf2:

 1. Przed wejściem na salę należy rozłożyć maty zabezpieczające przed kurzem i piaskiem przyniesionym z zewnątrz
 2. Codziennie należy usunąć za pomocą mopa kurz z posadzki
 3. Maszynowe czyszczenie należy stosować raz na tydzień. Urządzenie powinno być wyposażone w pad w kolorze czerwonym, polecana maszyna czyszcząca, to np. Duplex 340 lub 420
 4. Ślady żywicy po grze w piłkę ręczną, należy usuwać środkiem Trimona Linoclean

Czyszczenie podłogi sportowe producenta Barlinek:

 1. Codzienna pielęgnacja podłogi powinna odbywać się za pomocą mopa nożycowego, zbierającego kurz i brud
 2. Mycie ręczne powinno odbywać się jak najczęściej jak to tylko możliwe, przy użyciu mopa i środka czyszczącego Kleen Premium nr 4

Czyszczenie podłogi sportowe Gerlflor

 1. Podłogę należy na bieżąco czyścić z kurzu za pomocą np. mopa nożycowego, który nie wzbija drobinek kurzu
 2. Maszynowe czyszczenie posadzki powinno odbywać się przynajmniej raz na miesiąc

Renomowana firma Top Sport zajmująca się profesjonalnymi nawierzchniami sportowymi poleca do czyszczenia posadzek sportowych maszynę czyszczącą Numatic TT 4045G, która świetnie sprawdza się do bieżącego, nawet codziennego czyszczenia. Podczas jednego cyklu pracy wyczyści bardzo duży obszar, co znacznie skraca czas pracy. Dodatkowo może być stosowana również w innych pomieszczeniach.

Jest to urządzenie kablowe, które posiada również swój odpowiednik w wersji bateryjnej. Wyposażona w pad lub szczotkę, podczas jednego przejazdu myje i osusza powierzchnie.

Niezależnie od zaleceń producenta, należy pamiętać, że regularne czyszczenie powierzchni sprawia, że służy ona jeszcze przez wiele lat, nawet po zakończeniu gwarancji. 

Oni wybrali nasze urządzenia
Potrzebujesz pomocy specjalisty? Zadzwoń do Marcina lub Patryka
Bonus-Czystość
Lisowo 17, 73-120 Szczecin
(Chociwel)
Oddział Szczecin
Lisowo 17, Chociwel
Oddział Gliwice
Mechaników 9A, 44-109 Gliwice
Zadzwoń do nas !