• Gwarancja do 36 miesięcy
  • Najniższa cena
  • Darmowa dostawa
  • Szkolenie gratis
  • Bezpłatne pokazy
Informacje. Gliwice: 512 707 503 Szczecin: 509 824 134 lub email: [email protected]

Jak wybrać polerkę do podłóg?

Polerki, inaczej froterki, to urządzenia wysokoobrotowe (powyżej 1000 obrotów/minutę). Te maszyny czyszczące służą do okresowego polerowania posadzek, co pozwala na zachowanie połysku i przedłużenie ich żywotności. W Polsce temat polerowania powierzchni wciąż jest spychany na margines, a to powoduje szybsze starzenie – posadzki i jej matowienie.
Dzięki regularnej pracy z polerką, utwardzamy powierzchnię oraz niwelujemy ślady zarysowań od kamieni, obcasów czy plam po napojach. Powierzchnia warstwy ochronnej wyrównuje się, wytwarzając połysk, co znacznie odświeża mocno eksploatowane posadzki.

Jak działa polerka?

Podczas polerowania powierzchni maszyną wysokoobrotową, np. Numatic NRU 1500, naniesiona wcześniej powłoka zabezpieczająca nagrzewa się wskutek bardzo szybkich ruchów pada, lekko roztapia, wyrównuje i jednocześnie utwardza warstwy ochronne, przedłużając okres użytkowania powierzchni.

Należy jednak pamiętać, że polerowanie nie może ograniczać właściwości antypoślizgowych posadzki, dlatego przed czyszczeniem należy sprawdzić z jaką powierzchnią będziemy mieli styczność (termoplastyczne wykładziny PCV mogą roztapiać się i zostawiać ślady wypalenia). Żeby uniknąć niepożądanych efektów należy jednostajnie, płynnymi ruchami przemieszczać się z froterką, nie pozostając z nią w jednym miejscu dłużej niż kilka sekund.

Gdzie i na jakich powierzchniach stosuje się polerowanie podłóg?

Do polerowania podłóg powinniśmy podejść rozważnie, wykluczając ewentualne błędy. Polerowanie podłogi sprawdza się na różnego rodzaju powierzchniach. Naszym celem jest usunięcie wszelkich niedoskonałości warstwy ochronnej i zabrudzeń. W efekcie polerowanie posadzki eliminuje wszystkie mikropory, w których pozostaje zabrudzenie zmatowujące posadzkę i zmniejszamy okresy pomiędzy kolejnymi wymianami warstw ochronnych. W wielu obiektach polerka wysokoobrotowa do płytek i betonu jest jedynym rozwiązaniem pozwalającym zachować czystość i połysk. Posadzki polerowane wymagają dużo mniej poświęconego czasu podczas codziennego sprzątania. Klienci czasami pytają, czy można stosować te same polerki do parkietu. W wielu firmach jest to nawet wskazane. Polerowanie parkietów olejowanych to nieodzowny element utrzymania czystości na tych powierzchniach, znacznie wydłużający ich żywotność.

Polerka do podłóg (zwana również Froterką) znajduje swoje zapotrzebowanie w coraz większej ilości obiektów o różnym zastosowaniu. Wśród nich jest wiele gałęzi gospodarki, zaczynając od gastronomii, a kończąc na szpitalach. Z czasem polerka w hotelu, zaczyna odgrywać równie ważną role co pozostałe narzędzia do utrzymania czystości.

Jak często powinno się stosować froterki?

Według ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w sprzątaniu i zabezpieczaniu podłóg, w przypadku często używanych powierzchni takich jak np. ciągi komunikacyjne (korytarze, przychodnie itd.) polerki powinno stosować się regularnie raz w tygodniu, co znacznie wydłuży trwałość (do pół roku, a nawet do roku) nałożonych warstw ochronnych.

Nie powinno się jednak nakładać więcej niż 5 warstw ochronnych. Wówczas należy je ściągnąć szorowarką, np. Numatic NR 1500 i ponownie zabezpieczyć posadzkę. Do bieżącego mycia posadzek, tak żeby nie nadbudowywać warstw, a tylko je wygładzać i chronić, można użyć delikatnych środków, takich jak np. Blue Star lub Klar Citro.
Usuwaniem nadmiaru powłok, zajmują się profesjonalne firmy sprzątające, a cała operacja nie powinna trwać dłużej niż 2-3 dni, w zależności od tego w jakim stanie jest posadzka, ile warstw się na niej znajduje i jak duża jest powierzchnia.

Jak dbać powierzchnie z pomocą polerki?

Żeby zachować pierwotny, świeży wygląd posadzki, należy regularnie myć ją mopem lub maszyną czyszcząco-zbierającą. W przypadku intensywnie eksploatowanych powierzchni, takich jak np. sklepy czy przychodnie, powinno się czyszczenie podłóg powtarzać codziennie lub co dwa dni, stosując profesjonalny środek do bieżącego mycia posadzki.

Następnie w zależności od potrzeb, po myciu należy wypolerować powierzchnię, a to nada jej znakomity połysk.
Urządzenie wysokoobrotowe należy prowadzić tak, żeby nie uszkodzić posadzki, Podczas pracy z polerką należy zachować ostrożność, ponieważ przy zbyt długim kontakcie jej z podłożem istnieje ryzyko rozmazania warstwy na skutek ciepła. Dlatego przed zakupem polerki należy położyć duży nacisk na prawidłowe przeszkolenie się.

Polerka do podłóg – jaką wybrać?

Z racji dosyć niskiej świadomości korzyści jakie można uzyskać z posiadania j froterki, sprzedaje się ich w Polsce mała ilość, co niestety przekłada się często na ich wyższą cenę.

Żeby zaopatrzyć się w dobrej klasy polerkę należy wydać od 4000 do nawet 10000 zł brutto. Dobre urządzenie jednotarczowe co prawda kosztuje, ale w ogólnym rozrachunku, to jak zadbamy o podłogę będzie miało wpływ na jakość i cenę ewentualnej wymiany nawierzchni. W przypadku podłóg drewnianych mogą to być naprawdę wysokie kwoty.

Polerki nadają się do konserwacji podłóg i czyszczenia każdych, małych i dużych powierzchni, zarówno podłóg drewnianych, jak i podłóg twardych czy miękkich. Warto spojrzeć przychylnym okiem na te maszyny czyszczące.  

Froterką nazywane są często również urządzenia niskoobrotowe, służące do bieżącego czyszczenia i doraźnego polerowania lekkich “zamazów” tworzących się na posadzce. Jednak maszyny niskoobrotowe nie pozwalają nam na swobodne i szybkie wypolerowanie większej powierzchni. Czyszczenie nimi jest dużo wolniejsze i wymaga więcej wysiłku od operatora.

Polerki w ofercie Numatic

Aktualnie firma Numatic w swojej ofercie posiada dwa urządzenia wysokoobrotowe, są to: NRU 1500 i HNS 1550G NuShine. Pierwsza z nich, to jedna z najpopularniejszych polerek do posadzek. Dzięki małej średnicy pada (16”) w stosunku do konkurencji (20”), jest dużo bardziej mobilna i zwrotna, co ma bardzo pozytywny wpływ na mniejszych powierzchniach, takich jak korytarze lub pomieszczenia z przeszkodami na podłodze.. Składana rękojeść pomaga w jej transporcie i magazynowaniu, a to z kolei sprawia, że idealnie nadaje się zarówno dla biur, szpitali, sklepów jak i profesjonalnych firm sprzątających.

Pady w obu szorowarkach automatycznie dopasowują się do czyszczonej powierzchni, natomiast uchwyt pad dopasowuje się do kształtu polerowanej powierzchni, co pozwala na ciągły kontakt pada z podłożem, natomiast 3 kółka rozmieszczone zostały tak, żeby utrzymać pad w optymalnym docisku do podłoża na całej jego powierzchni i zapobiec przypadkowym ruchom. Pady do szorowarek nadają się zarówno do podłóg twardych jak i miękkich.

Układy odsysające, pady i inne akcesoria dodatkowe

Układ odsysający. Dzięki układowi odsysającemu pracując polerką możemy zebrać wszystkie zanieczyszczenia, które powstają w wyniku polerowania powierzchni. Innym sposobem zebrania takich zanieczyszczeń jest użycie odkurzacza.

System spryskujący. Przy niektórych szorowarkach możemy zastosować system SprayTec, który umożliwia spryskiwanie powierzchni warstwą zabezpieczającą np. polimerem, co znacznie przyspiesza proces renowacji posadzki.

Pady. Do polerowania przeznaczone są najczęściej pady oznaczone kolorem jak najjaśniejszym, np. białe w przypadku producenta ETC lub Gorilla Light, który często stosowany jest zamiast właśnie pada białego, wykonany z włókien syntetycznych z dodatkiem naturalnych.
Pady te pozwalają na polerowanie każdego rodzaju powierzchni zabezpieczonych lub niezabezpieczonych powłoką.

Dlaczego polerowanie jest tak ważne?

Podłoga po polerowaniu

Po położeniu nowej podłogi takiej jak np. płytki, od razu powinno zastosować się warstwę ochronną, która pozwoli utrzymać dobry stan posadzki na wiele lat. Jednak każda warstwa z biegiem czasu zaczyna się rysować i matowieć. Jak wspominaliśmy już wcześniej, powłoki można nadbudowywać, nakładać jedną na drugą.

Obie polerki wysokoobrotowe oferowane przez Numatic dostosowują swoją pracę do nierówności podłoża, są ciche (55dB), osadzone na 3 kołach, które znacznie ułatwiają manewrowanie maszyną. To wszystko sprawia, że można ich używać w każdego rodzaju pomieszczeniu i na posadzkach różnego rodzaju.

Wszystkie te urządzenia można stosować na większości rodzajach posadzek, m.in. używać jako froterki do marmuru, gresu, betonu, terakoty, posadzek żywicznych czy parkietów. Idealnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie powierzchnia jest już zabezpieczona warstwą ochronną, a my chcemy przedłużyć jej świeży wygląd.

A tutaj krótki opis o konserwacji posadzek.

Oni wybrali nasze urządzenia
Potrzebujesz pomocy specjalisty? Zadzwoń do Marcina lub Patryka
Bonus-Czystość
Lisowo 17, 73-120 Szczecin
(Chociwel)
Oddział Szczecin
Lisowo 17, Chociwel
Oddział Gliwice
Mechaników 9A, 44-109 Gliwice
Zadzwoń do nas !