• Gwarancja do 36 miesięcy
 • Najniższa cena
 • Darmowa dostawa
 • Szkolenie gratis
 • Bezpłatne pokazy
Informacje. Gliwice: 512 707 503 Szczecin: 509 824 134 lub email: [email protected]

Odkurzacz piorący – poradnik jak wybrać najlepszy sprzęt

Odkurzacze piorące, to często urządzenia wielofunkcyjne, które z powodzeniem posprzątają zanieczyszczenia suche czyli piasek i kurz, zbiorą rozlaną wodę lub błoto oraz wypiorą dywany i wykładziny. Najważniejszym kryterium w tym wypadku jest wielkość zbiorników, jeśli będą zbyt małe w stosunku do powierzchni, niezbędne będzie ciągłe ich opróżnianie, a to znacznie wydłuży czas pracy.

Z racji na swoje nieograniczone możliwości, odkurzacze wielofunkcyjne świetnie sprawdzają się w każdego rodzaju pracy, niezależnie czy używane są w domu, biurze czy profesjonalnej firmie sprzątającej.

Odkurzacze piorące, to niezwykle wygodne w obsłudze maszyny czyszczące. Sprawdzają się nie tylko na myjniach czy w firmach ale również w domach, pełniąc rolę pomocników w nieprzewidzianych sytuacjach (plama z soku na dywanie, brudna tapicerka w samochodzie, a nawet zatkany zlew).

W odróżnieniu od zwykłych odkurzaczy, posiadają dwa zbiorniki. Jeden na roztwór z wodą a drugi na brudną wodę. 

Odkurzacze piorące – jak działają?

Odkurzacze piorące

Odkurzacze piorące/ekstrakcyjne, to urządzenia pozwalające na wyczyszczenie tapicerek mebli, samochodów lub dywanów, przy niewielkim nakładzie pracy. 

Jak prać dywan odkurzaczem? Krótka instrukcja na przykładzie najpopularniejszego odkurzacza George:

 1. Nalewamy środek czyszczący i rozcieńczamy go z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Jeśli roztwór okaże się zbyt słaby, można go wzmocnić, dodając więcej koncentratu.
 2. Jeśli wcześniej używaliśmy odkurzacza do sprzątania na sucho, to najpierw należy pozbyć się worka, wyjąć filtr i wymienić wąż i ssawkę.
 3. Następnie należy zrobić tzw. próbę, na małym i mało widocznym skrawku materiału, żeby mieć pewność, że nie straci on na jakości. To wbrew pozorom bardzo ważny punkt, który zbyt często jest pomijany. 
 4. Jeśli próba się udała i nie zauważyliśmy żadnych zmian w jakości materiału, możemy spryskać dokładnie całą powierzchnię.
 5. Zostawiamy na chwilę by pozwolić “pracować chemii”, następnie odsysamy wodę z zabrudzeniami specjalną ssawką.
 6. Wylewamy wodę z odkurzacza.

Odkurzacze dla domu

Odkurzacze piorące

Odkurzacze piorące najczęściej spotykamy na myjniach samochodowych lub w firmach sprzątających. Jednak mało kto wie, że jest to także idealne urządzenie dla każdego domu. Dzięki temu, że może sprzątać również na sucho, z powodzeniem może zastąpić zwykły odkurzacz domowy. 

Co czyni go tak wyjątkowym?

 • Myje dywany i wykładziny
 • Ma dużą pojemność
 • Czyści podłogi twarde
 • Sprząta i pierze tapicerki w samochodzie
 • Idealny na nieprzewidziane wypadki w domu (np. rozlana woda)
 • Świetnie sprawdza się w domach ze zwierzętami z racji dużej siły ssania i wyjątkowemu filtrowi HEPA doskonale radzi sobie z usuwaniem sierści

Najpopularniejszym modelem jest GVE 370, czyli George. Odkurzacz ten standardowo wyposażony jest w bardzo dużą ilość ssawek i akcesoriów. Dzięki niemu możesz od razu zacząć sprzątać zarówno na sucho jak i na mokro dywany, podłogi czy samochód. W wyposażeniu znajdziemy ssawki małe, duże i szczelinowe.

Odkurzacze dla firm sprzątających

Odkurzacze piorące

W przypadku firm sprzątających najchętniej wybieranymi urządzeniami do prania są odkurzacze i maszyny firmy Santoemma lub Numatic. Charakteryzują się one bardzo dużą siłą ssania, co znacznie skraca czas potrzebny na wypranie powierzchni. 

Świetnie sprawdzają się np. na myjniach samochodowych lub w firmach sprzątających, wyposażone są najczęściej w kompresory wytwarzające pianę, która wnika głęboko we włókna materiału dokładniej ją czyszcząc i znacznie skracając czas schnięcia.

Odkurzacze piorące

Urządzenia te posiadają również niezwykle pojemne zbiorniki, które pozwalają na długą pracę na większych powierzchniach. Dodatkowo można je doposażyć w różnego rodzaju ssawki lub systemy podgrzewania wody. 

Odkurzacz piorący przemysłowy z reguły jest projektowany z naciskiem na dużą skuteczność i wytrzymałość. Wyposażony w silnik przemysłowy umożliwia prace ciągłą. Obudowa wykonana z odpornego na uderzenia i wstrząsy materiału Structofoam, doskonale chroni przed uszkodzeniem sprzętu. Efektem końcowym jest odkurzacz o wysokich parametrach i długiej żywotności.

Akcesoria do odkurzaczy piorących

Odkurzacze piorące

Z racji na niezwykle bogate wyposażenie, które pozwala na wyczyszczenie dosłownie każdego rodzaju powierzchni, takie odkurzacze jak GVE 370 lub CT 470, to hity sprzedaży w każdym kraju. Co znajdziemy w kartonie?

 1. Dużą ssawkę przeznaczoną do odkurzania zanieczyszczeń suchych, dywanów lub podłóg twardych.
 2. Dużą ssawkę do odkurzania na mokro, czyli zbierania wody i zanieczyszczeń z podłóg.
 3. Ssawkę szczelinową na sucho, idealną do sprzątania trudno dostępnych miejsc, np. w samochodzie między fotelami.
 4. Ssawkę okrągłą do sprzątania kurzu z mebli.
 5. Ssawkę natryskową do tapicerki – jest to mała ssawka, która pozwala nanieść płyn z wodą na mniejsze powierzchnie, a następnie ją zebrać.
 6. Większą ssawkę natryskową do dywanów i wykładzin, która również pozwala na natrysk płynu i jego zebranie.

Dodatkowo odkurzacze te posiadają wszystkie filtry, komplety rur i węży, dzięki którym od razu możemy przystąpić do pracy.

Filtr HEPA

Odkurzacze piorące

Przed zakupem odkurzacza powinniśmy sprawdzić filtr, w który standardowo wyposażone jest urządzenie. Najskuteczniejszym aktualnie stosowanym jest filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter). Nie pozwala drobinkom kurzu i alergenom wydostawać się z odkurzacza, filtrując ok 99,995% zanieczyszczeń. Usuwa z otoczenia roztocza, grzyby, bakterie i wirusy, wpływając na jakość powietrza i chroniąc w szczególności najmniejszych członków rodziny i alergików.

Chemia do odkurzaczy piorących

Środki czyszczące używane w odkurzaczach piorących powinny pochodzić od dedykowanego producenta. Nie mogą zbyt mocno się pienić, bo mogłoby to doprowadzić do zalania silnika i w konsekwencji utraty gwarancji. Środki piorące do odkurzaczy możemy zakupić w butelkach 1l lub 10l.

Najczęściej wybierane środki do czyszczenia to:

 • Kleen Novatep – jest to bardzo skuteczna chemia do czyszczenia tapicerek i dywanów, o neutralnym zapachu i wartości pH = 9. Ma właściwości odplamiające, a do tego spowalnia ponowne zabrudzenia powierzchni. Świetnie nadaje się również do czyszczenia ścian i sufitów. Rozcieńczenie: 5-10% roztworu. Do stosowania na powierzchniach odpornych na wodę, nie zawiera rozpuszczalników. Występuje w opakowaniu 1l (idealne, żeby przetestować produkt) i kanistrze 10l. Można jej używać w myjniach samochodowych, domach, biurach i szpitalach.
 • Kleen Spruh-Ex – równie skuteczny środek do czyszczenia ekstrakcyjnego. Usuwa plamy z dywanów i tapicerek. Rozcieńczenie: 1-5% roztworu. Głęboko wnika w struktury włókien powierzchni i rozpuszcza brud. Nie zawiera związków ołowiu, wybielaczy optycznych i enzymów. Nie pieni się, chroniąc silnik odkurzacza.
 • Santoemma odplamiacze – zestaw środków w opakowaniach 1 litrowych, które czyszczą mocno zabrudzone powierzchnie tekstylne. W zależności od rodzaju plamy i materiału, używamy innego środka. 

Jak wybrać najlepszy odkurzacz piorący?

 1. Podczas wyboru odpowiedniego urządzenia, najpierw należy określić jak dużą powierzchnię będziemy sprzątać. Jeśli są to większe pomieszczenia, a odkurzacz będzie wykorzystywany np. przez firmę sprzątającą, wtedy wybieramy model o większej pojemności zbiorników. Takimi urządzeniami będą np. Numatic CT 470-2 lub  znacznie wyższy od GVE, osadzony na wygodnym wózku z kółkami lub Santoemma Sabrina, która znacznie skraca czas schnięcia każdej tkaniny.
 2. Warto wybrać sprzęt profesjonalny. Większość odkurzaczy piorących dostępnych w sklepach stacjonarnych, sieciowych produkowanych  jest z przeznaczeniem do pracy w domu. Firmy takie jak Numatic, zajmują się produkcją odkurzaczy z przeznaczeniem profesjonalnym, a co za tym idzie są znacznie bardziej wytrzymałe. Silniki stworzone są do pracy ciągłej nawet kilkugodzinnej.
 3. Sprawdzenie dostępnych akcesoriów.  Należy sprawdzić jakie ssawki znajdują się w kartonie i czy pozwolą rzeczywiście wyczyścić wszystkie, nawet najtrudniej dostępne zakamarki. 
 4. Warto wybrać odkurzacze wielofunkcyjne. Nie ma potrzeby trzymania w domu lub firmie dwóch osobnych urządzeń, jeśli jedno może zarówno posprzątać zanieczyszczenia suche, mokre jak i wyprać tapicerki i dywany.
Oni wybrali nasze urządzenia
Potrzebujesz pomocy specjalisty? Zadzwoń do Marcina lub Patryka
Bonus-Czystość
Lisowo 17, 73-120 Szczecin
(Chociwel)
Oddział Szczecin
Lisowo 17, Chociwel
Oddział Gliwice
Mechaników 9A, 44-109 Gliwice
Zadzwoń do nas !