• Gwarancja do 36 miesięcy
  • Najniższa cena
  • Darmowa dostawa
  • Szkolenie gratis
  • Bezpłatne pokazy
Informacje. Gliwice: 512 707 503 Szczecin: 509 824 134 lub email: [email protected]

Czyszczenie kostki brukowej – jakie środki i maszyny do czyszczenia kostki brukowej warto stosować?

Kostka brukowa jest materiałem o wielu zastosowaniach, przy tym stosunkowo niedrogim i bardzo rozpowszechnionym. W Polsce najbardziej popularna jest kostka Polbruk. Wykładane nią są chodniki, place, a także podjazdy, tarasy i alejki na prywatnych posesjach. Jednak jak każda, wymaga konserwacji i czyszczenia. Jak i czym czyścić nawierzchnię z kostki brukowej?

Czyszczenie kostki brukowej z cementu

Jest to zabieg trudny i powinien być traktowany jako ostateczność. Znacznie lepiej (i taniej!) zabezpieczyć nawierzchnię przed rozpoczęciem prac z udziałem cementu za pomocą nieprzepuszczalnego materiału, np. grubej folii. Niestety, nie zawsze wszystko da się przewidzieć; jeżeli już doszło do zetknięcia się mokrego betonu lub tynku z nawierzchnią, decydującym czynnikiem jest czas. Chemia budowlana bardzo szybko zasycha, a wówczas jej usunięcie może być problematyczne i kosztowne. 

Jeżeli doszło do zastygnięcia cementu, można spróbować usunąć go mechanicznie. Przed przystąpieniem do zabiegu należy dokładnie oczyścić nawierzchnię z piasku, mchów, porostów, itp. Następnie przygotowuje się środek do czyszczenia kostki, taki jak Kleen Piccomat FS – wodny roztwór w podanej na jego etykiecie proporcji i myje się nawierzchnię, usuwając w ten sposób także inne zanieczyszczenia.

Następnie, za pomocą specjalnych preparatów, wykonuje się impregnację kostki, przeciwdziałającą powstawaniu nalotów pochodzenia organicznego.

Dopiero po wykonaniu tych czynności można przystąpić do skruszenia i zdrapania zaschniętego betonu uważając, aby nie uszkodzić kostki. Następnie spłukuje się nawierzchnię silnym strumieniem wody, co umożliwi usunięcie resztek zanieczyszczenia. Niekiedy zabieg trzeba powtórzyć kilka razy.

Można również wykonać piaskowanie – czyszczenie kostki za pomocą sprężonego powietrza lub mieszaniną wody z piaskiem.

Czyszczenie kostki brukowej z oleju

W sezonie letnim często urządzamy na tarasach, wyłożonych kostką, spotkania połączone z grillem. Bywa, że olej, użyty do smarowania rusztu, rozleje się na podłożu. Jak usunąć olej z kostki brukowej? Podstawowa odpowiedź to: szybko! Im starsze zabrudzenie, tym trudniejsze do usunięcia. Niestety, porowata struktura kostki brukowej sprzyja wchłanianiu oleju. Na szczęście, czyszczenie kostki brukowej z większości tłustych plam możliwe jest z pomocą środków chemicznych, jakie znajdują się w każdym domu – płynu do mycia naczyń lub preparatu typu Domestos. Plamy trudniejsze trzeba będzie usunąć, stosując profesjonalne środki do czyszczenia kostki brukowej. 

Płyn do mycia naczyń (lub Domestos) – przygotowujemy roztwór w proporcji: 1 część płynu na 3 części wody i szorujemy plamy twardą szczotką. W razie potrzeby zabieg powtarzamy, nawet kilkakrotnie. W miejscu niezadaszonym przed spodziewanym deszczem nanosimy na plamę grubszą warstwę nierozcieńczonego płynu i pozostawiamy. Uwaga: zawsze wcześniej należy przetestować działanie płynu na kawałku kostki w niewidocznym miejscu, aby uniknąć niespodzianki w postaci np. trwałego odbarwienia.

Rozpuszczalnik (acetonowy lub benzynowy) – czyścimy twardą szczotką, namoczoną w rozpuszczalniku, po czym przecieramy szmatką. Uwaga: rozpuszczalniki są łatwopalne. Jeżeli efekt jest niezadowalający, zabieg trzeba powtórzyć.

Środek do czyszczenia kostki brukowej – w przypadku usuwania tłustych plam, świetnie sprawdzi się środek do gruntowego czyszczenia Kleen Hurrican. Należy go używać zgodnie z instrukcją producenta, tj. rozcieńczyć 0,5-2,5 litra płynu w 8 litrach wody. Doskonale usuwa tłuste zabrudzenia, a także zaschnięte osady. 

płyn do czyszczenia Hurrican

Mycie kostki brukowej parą – w przypadku wielu zabrudzeń, także tych tłustych, parownica może okazać się najbardziej skuteczna. Na mniejszych powierzchniach w zupełności wystarczy urządzenie przeznaczone do użytku domowego, takie jak STI Steam Industry QueenVap. Jednocześnie jest to rozwiązanie najbardziej ekologiczne, ponieważ nie powoduje przedostawania się do gleby różnorodnych związków chemicznych.

Czym usunąć wosk z kostki brukowej

Wosk (a także niektóre inne tłuste substancje) może usunąć specjalnie przeznaczona do tego pasta. Wystarczy odpowiednią jej ilość nanieść na plamę i pozostawić na czas, określony w instrukcji użytkowania. Pasta działa samoczynnie nawet na dość głębokie zanieczyszczenia. Istotne jest, czy ma odpowiednio gęstą konsystencję, nie niszczy nawierzchni i czy nie ma zbyt ostrego zapachu, aby nie podrażniała dróg oddechowych. Czyszczenie Polbruku najlepiej wykonać pastą uniwersalną, do stosowania na wszystkich powierzchniach kamiennych.

Usuwanie rdzy z kostki brukowej

Plamy z rdzy często pojawiają się na kostce na skutek stykania się z różnymi elementami metalowymi, np. narzędziami ogrodniczymi lub akcesoriami, które z czasem ulegają korozji. W takich wypadkach będzie przydatny płyn do czyszczenia kostki brukowej – środek usuwający rdzę ze wszystkich powierzchni kamiennych. W tej roli skutecznie sprawdzi się Kleen Hurrican Super, przeznaczony do czyszczenia ekstremalnych zabrudzeń. Może być stosowany także jako płyn uniwersalny płyn czyszczący w stężeniu 40-80 ml płynu na 8 litrów wody.

Rdzawe plamy na kostce występują również, kiedy do polewania ogrodu lub mycia np. tarasu używa się wody o wysokiej zawartości żelaza. Porowata powierzchnia kostki brukowej sprzyja powstawaniu zastoin w zakamarkach. Dlatego po położeniu kostki warto pomyśleć o jej zaimpregnowaniu. Niektóre rodzaje kostki są impregnowane fabrycznie, wówczas wystarczy myjka ciśnieniowa i silny strumień wody z dodatkiem odpowiedniego środka. Może to być uniwersalny płyn do mycia kostki, taki jak Kleen Nitor.

Czym umyć kostkę brukową zanieczyszczoną nawozem

Zdarza się, że nawierzchnia z kostki zostanie zabrudzona nawozem, którym uszlachetniamy grunt pod trawnik czy kwietniki. Nawóz jest mieszaniną różnych związków mineralnych, które pod wpływem czynników atmosferycznych ulegają rozkładowi, a wchodząc w kontakt z kostką brukową mogą spowodować jej przebarwienia. 

Plamy z nawozu może usunąć jedynie specjalistyczna chemia do mycia kostki. Zwykle jest to kilka preparatów, zgodnie z zasadą „na każdy czynnik inny odczynnik”. Nie ma bowiem uniwersalnego środka na zanieczyszczenia, spowodowane skomplikowaną substancją. Dlatego, stosując jakikolwiek nawóz, warto zachować jego etykietę lub ulotkę ze składem chemicznym. W przypadku wielu rodzajów przebarwień chemicznych przyda się środek do gruntownego i bieżącego czyszczenia powierzchni mikroporowatych Kleen Mc Kleen, o łagodnym pH.

Białe wykwity na kostce brukowej są rezultatem działania związków wapnia, zawartych w samej kostce, które pod wpływem zetknięcia z wodą rozpuszczają się, a następnie po wyparowaniu wody tworzą nalot na powierzchni kostki. Znikają one samoistnie pod wpływem oddziaływania promieni słonecznych, deszczu oraz w wyniku intensywnego użytkowania nawierzchni.

Czyszczenie kostki brukowej z mchu

Mech na kostce brukowej pojawia się zwykle w miejscach wilgotnych i zacienionych, w których woda deszczowa długo utrzymuje się na powierzchni kostki. Świadczy to, że podbudowa ścieżki, tarasu lub podjazdu niezbyt dobrze przepuszcza wodę w głąb, bądź spadek, umożliwiający szybki odpływ wody, nie został prawidłowo wyprofilowany.

Sam mech nie pogarsza właściwości kostki, natomiast jej nawierzchnia staje się bardzo śliska, zwłaszcza po deszczu. Można wyczyścić ją mechanicznie, maszyna do czyszczenia kostki brukowej zda doskonale egzamin. Szorowarka, taka jak Numatic HFM 1515G Hurricane, usunie z kostki brukowej zabrudzenia i zauważalnie ją odświeży. Po zabiegu należy jednak pokryć kostkę preparatem impregnacyjnym, ponieważ po pewnym czasie problem się powtórzy. Urządzenie do czyszczenia kostki brukowej i mechaniczne usuwanie mchu zalecane jest wszędzie tam, gdzie przebywają zwierzęta domowe, dla których jest to jedyna bezpieczna metoda.

Więcej o szorowarkach i maszynach do czyszczenia bruku pisaliśmy tutaj.

Radykalnym sposobem jest chemiczne zniszczenie mchu na kostce. Przeznaczona jest do tego specjalistyczna chemia do mycia kostki, dostępna w większości pod postacią koncentratów do rozcieńczania z wodą. Przy mniejszych powierzchniach wystarczy zakupić gotowy specjalistyczny preparat do mycia kostki brukowej w pojemniku o niewielkiej objętości.

Zazwyczaj taki płyn do mycia nakłada się na mech za pomocą spryskiwacza i pozostawia na kilka dni, po czym się go spłukuje. Podczas działania preparatu konieczne jest też zabezpieczenie nawierzchni przed deszczem, nie wolno też mieszać ze sobą różnych preparatów i przekraczać czasu, wskazanego w instrukcji, z uwagi na możliwość przebarwienia kostki brukowej. Należy pamiętać, że dla zwierząt domowych większość preparatów do chemicznego niszczenia mchu jest śmiertelnie niebezpieczna, nawet po wypłukaniu – śladowe ilości pozostają w trawie przez dłuższy czas.

Preparat do czyszczenia kostki brukowej

Do czyszczenia kostki brukowej należy użyć odpowiedniego preparatu, który podwyższy skuteczność czyszczenia. Środek Kleen Industrial odrywa tłuste zabrudzenia z kostki oraz efektywnie penetruje mikropory posadzki, gdzie nie dotrzemy standardowo szczotką szorowarki. Doskonale usuwa stare zabrudzenia oraz świeże plamy. Na początek zmaczamy powierzchnię przygotowanym preparatem wody z środkiem. Należy nanieść płyn na kostkę, a następnie wetrzeć go szorowarką. Zalecamy zwracać uwagę, by preparat nie zasechł na kostce. Po odczekaniu 5 minut ponownie szczotkujemy kostkę szorowarką i na koniec spłukujemy wodą.

Płyn do mycia kostki brukowej

Kleen Piccomat FS to przeźroczysty środek o neutralnym zapachu. Czynnikiem wpływającym na skuteczność Piccomatu jest czas, który spędzi na posadzce. Czym dłużej płyn do mycia kostki brukowej pozostanie na powierzchni, tym dokładniej usunie brud z mikroporów. Drugim czynnikiem jest stężenie środka. Do doczyszczania mocno zabrudzonej kostki brukowej stosujemy roztwór 30%. Środek doskonale oczyści niewidoczne dla oka miejsca, do których nie dotrzemy szczotką szorowarki. Ostatnim etapem przed spłukaniem, jest doczyszczenie widocznego zabrudzenia szorowarką wyposażoną w szczotkę twardą. Do czyszczenia nawierzchni brukowej warto doposażyć szorowarkę w dodatkowe obciążenie o wadze 10kg. Większy ciężar głowicy szorowarki lepiej dociska szczotkę, co przekłada się na efektywne doczyszczenie kostki brukowej.

Impregnacja nawierzchni z polbruku

Najlepiej zakupić fabrycznie impregnowaną kostkę brukową. Jeżeli z różnych powodów nie jest ona impregnowana, warto taki zabieg przeprowadzić po położeniu nawierzchni. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów impregnacyjnych: z połyskiem lub matowych, wyostrzających kolor, z efektem „mokrej kostki”, itp. Zanim wykonamy zabieg impregnacji, należy nawierzchnię dokładnie wyczyścić, bowiem impregnat utrwala wszelkie zanieczyszczenia. 

Oni wybrali nasze urządzenia
Potrzebujesz pomocy specjalisty? Zadzwoń do Marcina lub Patryka
Bonus-Czystość
Lisowo 17, 73-120 Szczecin
(Chociwel)
Oddział Szczecin
Lisowo 17, Chociwel
Oddział Gliwice
Mechaników 9A, 44-109 Gliwice
Zadzwoń do nas !