• Gwarancja do 36 miesięcy
 • Najniższa cena
 • Darmowa dostawa
 • Szkolenie gratis
 • Bezpłatne pokazy
Informacje. Gliwice: 512 707 503 Szczecin: 509 824 134 lub email: [email protected]

Maszyny czyszczące – podstawowe informacje dla właścicieli firm sprzątających

Rynek usług sprzątania jest bardzo rozbudowany, a co za tym idzie – funkcjonuje w warunkach ostrej konkurencji. Skuteczność, dokładność i terminowość to podstawowe czynniki, decydujące o powodzeniu firmy sprzątającej. Klienci oczekują również przystępnych cen. Dlatego najważniejszy z punktu widzenia zaspokojenia oczekiwań klientów jest odpowiedni dobór maszyn i urządzeń czyszczących. Jak to zrobić?

Klient docelowy – podstawa decyzji

W zależności od klienta, do którego skierowana jest oferta firmy sprzątającej, powinna ona zaopatrzyć się w maszyny sprzątające ukierunkowane na ten segment rynku. Inne urządzenia będą potrzebne do utrzymania czystości w biurach, małych sklepach czy prywatnych domach, inne do czyszczenia dużych powierzchni, np. w marketach czy centrach handlowych bądź do mycia posadzek przemysłowych. Oczywiście są także urządzenia i akcesoria, przydatne niezależnie od klienta docelowego:

 • środki chemiczne, 
 • ścierki, 
 • mopy, 
 • szczotki, itp.

W każdym wypadku zasadą, która powinna przyświecać właścicielom firm sprzątających inwestujących w sprzęt, jest skuteczność i efektywność. Profesjonalne maszyny czyszczące renomowanej marki zapewniają odpowiednią jakość i wydajność pracy, przekładającą się wprost na skuteczność sprzątania i jego wysoką efektywność.

Podział i zastosowanie maszyn czyszczących

Maszyny czyszczące można klasyfikować według różnych kryteriów, z których jednym z najważniejszych jest różnicowanie obiektów, dla których maszyny mają być przeznaczone. 

Maszyny czyszczące kablowe

Dla pomieszczeń niewielkich dobrze sprawdzają się maszyny czyszczące kablowe. Produkowane są w wielu wariantach i odmianach; przeznaczone są do pracy na sucho i/lub na mokro. Wszystkie napędzane są prądem elektrycznym z sieci i prowadzone są ręcznie przez operatora. Są cięższe od prostych szorowarek, dzięki czemu docisk szczotek do czyszczonej powierzchni jest mocniejszy, a tym samym lepsza efektywność zamiatania i mycia podłóg. Długość przewodu w maszynach przewodowych wynosi około 20 metrów. Maszyna czyszcząca kablowa jest zatem przydatna do mycia posadzek w pomieszczeniach o powierzchni do około 225 m2

Maszyny czyszczące bateryjne

Maszyny czyszczące bateryjne mogą posiadać trakcję lub własny napęd. Maszyny trakcyjne to takie, w których silnik wspiera pracę operatora podczas czyszczenia. Sprawdzają się przy sprzątaniu pomieszczeń np. o powierzchni nierównej lub wykonanej z wielu różnych materiałów. Zwykle wyposażone są w baterię (akumulator), zasilającą układ napędowy i mechanizm szorująco – zbierający. Maszyny trakcyjne przeznaczone są do czyszczenia podłóg w średnich i większych pomieszczeniach.

Samojezdne maszyny czyszczące

Maszyny czyszczące samojezdne z fotelem dla operatora to duże maszyny, przeznaczone do czyszczenia posadzek w pomieszczeniach bardzo dużych, takich jak: 

 • hale dworców, 
 • hale lotnisk, 
 • garaże podziemne, 
 • pasaże, 
 • hale targowe, 
 • obiekty sportowe. 

Posiadają one własny napęd, a funkcję operatora wykonuje kierowca z odpowiednimi uprawnieniami, zajmujący miejsce siedzące. Często duże maszyny czyszczące wyposażone są w otwartą kabinę operatora. Zasilane są akumulatorowo, wszystkie funkcje (zamiatanie, mycie, szorowanie, osuszanie) wykonują za jednym przejazdem. 

Oczywiście jest to podział umowny; niemniej, dokonany jest w oparciu o szacunkowo najwyższą oczekiwaną wydajność i ejektywność na określonej powierzchni. 

Jak dobrze wybrać maszyny sprzątające?

Poniżej prezentujemy przykładowe maszyny czyszczące, w które może zaopatrzyć się firma sprzątająca, zależnie od segmentu rynku, w którym zamierza świadczyć usługi.

 1. Pomieszczenia małe

Przykładem może tu być maszyna Numatic TT 1840G. Jet to niewielki automat szorująco – zbierający, przeznaczony do czyszczenia podłóg twardych w pomieszczeniach małych i średnich, posiadający wydajność teoretyczną 1050m2/h, przy czym podczas jednego przejazdu myje i osusza podłogę. Posiada dwa zbiorniki, na wodę czystą i brudną, o pojemności 18 litrów każdy. Szerokość czyszczenia wynosi 40 cm. Maszynę można stosować w biurach, hotelach, warsztatach, małych i średnich sklepach, placówkach oświatowych i służby zdrowia. 

 1. Pomieszczenia średnie

W takich obiektach sprawdzi się Numatic TT 4055G. Podobnie jak TT 1840G, jest to automat szorująco-zbierający, który za jednym przejazdem czyści na mokro i osusza powierzchnię. Jego teoretyczna wydajność pracy wynosi 2000 m2/h, szerokość czyszczenia to 55 cm. Maszyna wyposażona jest w dwa zbiorniki na wodę czystą i brudną, po 40 litrów każdy. Nadaje się do stosowania w takich samych obiektach, jak TT 1840G, a dodatkowo w niedużych marketach, basenach, itp. W niektórych pomieszczeniach wygodniejsze jest użycie maszyn zasilanych bateryjnie, zwłaszcza tam, gdzie utrudniony jest dostęp do gniazdek elektrycznych, a użycie maszyny kablowej jest niewygodne bądź niemożliwe.

 1. Pomieszczenia duże

Z dużymi pomieszczeniami mamy do czynienia w centrach handlowych, wielkopowierzchniowych hipermarketach, halach produkcyjnych, parkingach, garażach. W pomieszczeniach o dużej powierzchni najlepiej zdają egzamin maszyny samojezdne zasilane akumulatorowo (bateryjnie), np. Numatic TRG 720. Wyposażona jest w dwa zbiorniki – na wodę brudną i czystą, po 120 litrów każdy. Baterie żelowe 200 Ah zapewniają 3,5 godziny nieprzerwanej pracy. Maszyna posiada przedni napęd, umożliwiający jazdę po powierzchni pochyłej do 11 stopni nachylenia, może jeździć zarówno do przodu, jak i do tyłu. Ma również nowoczesne funkcje bezpieczeństwa – elektroniczny układ hamulcowy, sygnał ostrzegawczy (klakson), światła ostrzegawcze, alarm cofania oraz przycisk zatrzymania awaryjnego. Przepływ wody jest regulowany. Maszyna ta zapewnia komfort pracy zarówno dla operatora – kierowcy, jak i dla osób przebywających w czyszczonym obiekcie, bowiem pracuje w cichy sposób i nie zakłóca normalnego ruchu.

Automaty szorująco – zbierające, zasadniczo przeznaczone do mycia i czyszczenia podłóg, mogą również służyć do dezynfekcji powierzchni. Jest to szczególnie istotne w czasach, kiedy wciąż mamy do czynienia z kolejnymi falami pandemii koronawirusa. Wystarczy zastąpić w maszynie czyszczącej detergent odpowiednim środkiem dezynfekującym lub zastosować preparat wielofunkcyjny. Należy jedynie pamiętać, aby środki chemiczne były przeznaczone specjalnie do poszczególnych rodzajów i typów maszyn.

Kto potrzebuje maszyny do mycia posadzek i kiedy to się opłaca?

Współczesne maszyny do mycia podłóg są bardzo zaawansowane technologicznie. Aby podjąć decyzję o zakupie takiego urządzenia, należy przyswoić sporą wiedzę o ich działaniu i możliwościach, aby nie ulec jedynie marketingowi i dać się namówić na zakup maszyny nieodpowiedniej do potrzeb lub o ograniczonym potencjale za stosunkowo wysoką cenę.

Prowadząc niewielki sklep, do 50 – 100 m2 powierzchni, właściciel raczej nie będzie zainteresowany zakupem automatu szorująco – zbierającego; w zupełności wystarczy dobry profesjonalny odkurzacz i mopy do mycia podłóg. Nie oznacza to jednak, że maszyna czyszcząca nie jest przydatna do małej powierzchni. Nie trzeba jej jednak kupować na własność, wystarczy co pewien czas skorzystać z usług firmy sprzątającej, np. do sprzątania po remoncie. Natomiast jeżeli z czasem zaczyna przybywać obiektów firmowych, nawet o równie niedużej powierzchni, warto rozważyć zakup maszyny do czyszczenia podłóg, bowiem inwestycja dość szybko się zwróci – nie trzeba będzie ponosić kosztów sprzątania ręcznego, wynagrodzenia pracowników, itp.

Oprócz kryterium powierzchni do sprzątania, przed zakupem maszyny do mycia podłóg warto rozważyć następujące:

 • Liczba pięter w obiekcie – do sprzątania obiektów parterowych o średniej powierzchni można zakupić maszynę bateryjną. Jeżeli natomiast obiekt jest piętrowy, do tego bez windy, wówczas lepiej rozważyć zakup maszyny kablowej, która jest lżejsza i łatwiejsza do przenoszenia
 • Rodzaj powierzchni – maszyna czyszcząca doskonale sprawdzi się na posadzce lub innej twardej powierzchni. Natomiast do czyszczenia powierzchni miękkich i wsiąkliwych (wykładziny) przyda się raczej profesjonalny odkurzacz do czyszczenia na mokro
 • Serwis – zarówno gwarancyjny jak i pogwarancyjny, części zamienne (czy są łatwo dostępne, dostarczane przez serwisanta), szkolenia w zakresie obsługi, konserwacja, itp.

Podsumowując, maszyny czyszczące stanowią często niezastąpioną pomoc przy sprzątaniu podłóg i posadzek wszędzie tam, gdzie metody ręczne byłyby nieefektywne ze względu na czas i wykorzystanie pracowników. Korzystanie z maszyn czyszczących ułatwia prace porządkowe, podnosi ich jakość i zwiększa efektywność.

Oni wybrali nasze urządzenia
Potrzebujesz pomocy specjalisty? Zadzwoń do Marcina lub Patryka
Bonus-Czystość
Lisowo 17, 73-120 Szczecin
(Chociwel)
Oddział Szczecin
Lisowo 17, Chociwel
Oddział Gliwice
Mechaników 9A, 44-109 Gliwice
Zadzwoń do nas !