• Gwarancja do 36 miesięcy
 • Najniższa cena
 • Darmowa dostawa
 • Szkolenie gratis
 • Bezpłatne pokazy
Informacje. Gliwice: 512 707 503 Szczecin: 509 824 134 lub email: [email protected]
dezynfekcja

Sanityzacja a dezynfekcja. Jakich środków i narzędzi używać?

Sanityzacja, to nic innego jak usuwanie mikroorganizmów z przedmiotów codziennego użytku, wykorzystując przy tym zwykłe środki czyszczące. Metodę tą przeprowadzamy bardzo często w domach i miejscach publicznych (mycie, odkurzanie, malowanie). Jest to bieżące czyszczenie, które nie zapewnia w 100% usunięcia wszystkich drobnoustrojów ale hamuje ich rozprzestrzenianie się i pozwala na utrzymanie higieny. Proces ten jest niezwykle ważny w przypadku praktycznie każdego pomieszczenia, a w szczególności kuchni i łazienek.
Dezynfekcja jest to odkażanie, czyli zabijanie bakterii na czyszczonej powierzchni. W tym wypadku stosuje się profesjonalne środki, które muszą być jednocześnie bezpieczne dla zdrowia. Dezynfekcja chemiczna, to jeden z trzech sposobów dezynfekcji, stosowany w profesjonalnych kuchniach, sanitariatach i innych pomieszczeniach, które wymagają utrzymania higieny na wysokim poziomie. Skuteczność tej metody jest wprost proporcjonalna do tego jak mocne stężenie środka zastosujemy i jak długo zostawimy go na powierzchni.

Dezynfekcja powierzchni

Dezynfekcję powierzchni można przeprowadzać za pomocą środków chemicznych lub pary wodnej (więcej o tych sposobach w dalszej części artykułu). Sposób użycia narzędzi oraz środków do mycia zależy od rodzaju pomieszczenia, odkażanych przedmiotów czy drobnoustrojów, które chcemy zabić.

Skuteczność środków chemicznych zależy od ich stężenia i od tego jak długo zostawimy je na powierzchni, natomiast para wodna rozpylana za pomocą specjalnej maszyny zabija wszelkie drobnoustroje bez korzystania z chemii. Należy pamiętać, że dezynfekcja ma na celu zmniejszenie liczby drobnoustrojów, natomiast sterylizacja, to całkowite zabicie wszystkich wegetatywnych i przetrwalnikowych form mikroorganizmów.

Profesjonalne kuchnie, salony kosmetyczne, placówki medyczne mają określone zasady zarówno sanityzacji jak i dezynfekcji powierzchni zgodnie z którymi są zobowiązane postępować. A jak ułatwić sobie tą niełatwą pracę związaną z czyszczeniem np. publicznych toalet? Należy zastosować najlepsze narzędzia dostępne na rynku.

Sprzęt do dezynfekcji SprayWash

Spraywash, pistolet do dezynfekcji

SprayWash, to jeden z nielicznych systemów do czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń o tak łatwym użyciu. Stosuje się go w pewnej odległości od czyszczonej powierzchni, co zapewnia higienę pracy. Dzięki zastosowaniu specjalnie zaprojektowanych tabletek ze środkiem nie musimy martwić się o rozcieńczenie. Tabletki te umieszczamy w specjalnym pojemniku, co sprawia że urządzenie jest gotowe do pracy. W zależności od potrzeb możemy użyć różnego rodzaju tabletek.

Jak używać SprayWash?

 1. Należy włożyć tabletki do pojemnika (jedna lub dwie) i przymocnować go to pistoletu
 2. Podłączyć wąż – ciśnienie wody powinno mieć od 2 do 4,5 bara
 3. Nacisnąć spust i spryskać środkiem z wodą powierzchnie. Powinniśmy pozwolić chwilę chemii uporać się z zabrudzeniami (nie dopuścić do wyschnięcia)
 4. Jeżeli zajdzie potrzeba, można powierzchnię dodatkowo wyszorować za pomocą pada na kiju lub szczotki
 5. Spłukać wodą za pomocą pistoletu SprayWash
 6. Osuszyć urządzenie. Zawartość wlać do odpływu lub pojemnika, wypłukać.

Gdzie stosować system SprayWash?

 • Prysznice – czyszczenie pryszniców, z racji na dużą powierzchnię do umycia (ściany, podłogi) zajmuje bardzo dużo czasu. Dzięki systemowi SprayWash czas ten skrócony jest do absolutnego minimum. Do usunięcia tłuszczów, mydła i brudu wystarczy użyć tabletek CleaningTab 9 lub CleaningTab 12, natomiast do usunięcia kamienia tabletki CleaningTab1. 
 • Toalety – w miejscach tych najtrudniejsze do sprzątania są miejsca trudno dostępne. Pistolet SprayWash spryska wszystkie zakamarki, które do tej pory sprawiały najwięcej trudności. Możemy nim umyć również przenośne toalety, co zazwyczaj nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków. Do tego typu prac najlepiej sprawdzą się środki ChlorTab i DesTab, które zajmą się dezynfekcją, a do umycia ścian i podłóg CleaningTab 9.
 • Przemysł spożywczy – w przypadku przemysłu spożywczego jednym z najważniejszych elementów jest utrzymanie czystości. Dodatkowo jest bezpieczny w użyciu, a środki w nim stosowane dostosowane do użytku w obiektach z żywnością. Tabletki ChlorTab Extra i DesTab to niezawodna dezynfekcja obszarów na których mogą gromadzić się drobnoustroje.
 • Hodowla zwierząt – najczęściej stosowany jest przy: dojarkach, trzodach chlewnych, hodowli drobiu i wszelkich obszarach rolniczych wymagających dezynfekcji. Używamy środków: ChlorTab Extra i DesTab, które mają normy testowe EN.
 • Kuchnie przemysłowe – szczególnie wrażliwym miejscem na zachowanie higieny są kuchnie. Do takich miejsc można wykorzystać środki CleaningTab 12 oraz CleaningTab 1. Oprócz kuchni, możemy nimi czyścić również chłodnie i sprzęt.
 • Przemysł rybny – można go stosować na taśmach, maszynach, podłogach i ścianach magazynów. Do dezynfekcji wykorzystujemy środki takie jak ChlorTabEx oraz DesTab.
 • Schroniska – pomaga w dezynfekcji i czyszczeniu bud i kojców, znacznie ułatwiając pracę pracownikom schroniska. Dodatkowo minimalizują koszty, co jest niezwykle ważne w przypadku takich instytucji.  
 • Stajnie – czyszczenie stajni i przyrządów dla koni ze SprayWashem, to znaczne ułatwienie i przyspieszenie pracy.

Tabletki, czyli środki do czyszczenia i dezynfekcji do systemu SprayWash

Spraywash - do dezynfekcji

W zależności od rodzaju zanieczyszczenia i celów możemy użyć środków:

 1. Odkamienianie – tabletki Cleaningtab 1 służą do odkamieniania ścian, podłóg, stołów, luster i wszystkich powierzchni, które wymagają tego procesu. Oprócz usuwania brzydkich śladów od kamienia, zapobiega również jego ponownemu gromadzeniu się.
 2. Sprzątanie bieżące/codzienne – CleaningTab 9 jest to środek przeznaczony do wszystkich wodoodpornych powierzchni (ścian, podłóg, maszyn, kuchni). Skutecznie usuwa tłuszcze, oleje i inne codzienne zanieczyszczenia.
 3. Intensywne czyszczenie – tabletki Cleaningtab 12, to silny środek do usuwania ciężkich zabrudzeń ze ścian, podłóg, luster itd. Świetnie radzi sobie np. z tkanką tłuszczową, tłuszczami lub olejami roślinnymi. Nie można go stosować na linoleum i miekkich metalach, dostępny jest w wersji zapachowej i bezzapachowej.
 4. Dezynfekcja Chlorem – środek na bazie chloru, który używany jest najczęściej w przemyśle spożywczym, rybnym, opiece zdrowotnej, rolnictwie, ubojniach itd. Świetnie usuwa bakterie, wirusy i grzyby. W swoim składzie nie zawiera substancji szkodliwych, dlatego zatwierdzony został przez wiele krajów do użytku w przemyśle spożywczym i rolnictwie.
 5. Dezynfekcja Aktywnym Tlenem – świetnie sprawdza się w przemyśle spożywczym, rolnictwie, kuchniach i opiece zdrowotnej. Zabija bakterie, wirusy i grzyby.

Dodatkowo środki czyszczące w formie tabletek od Spraywash pozwalają zadbać o środowisko. Produkcja odbywa się przy użyciu jak najmniejszej ilości środków chemicznych, przy czyszczeniu zużywa się minimalną ilość wody, a dodatkowo jedno opakowanie (14 tabletek) odpowiada zapotrzebowaniu 14 jednolitrowych butelek, co daje aż dziesięć razy mniej zużytego plastiku w opakowaniu!

środki do dezynfekcji Spraywash

Urządzenia do mycia Santoemma

Santoemma, to włoska firma produkująca niezwykle wytrzymałe maszyny czyszczące, przeznaczone do profesjonalnego użytku. Urządzenie o nazwie Santoemma Eveline, to system umożliwiający bezdotykowe czyszczenie każdego rodzaju powierzchni. Świetnie sprawdza się na powierzchniach ok. 100-200m2, takich jak toalety, kuchnie, magazyny, szatnie, restauracje i wiele innych. Pozwala na rozprowadzenie środka z wodą za pomocą pistoletu, spłukanie a następnie zebranie go wbudowanym odkurzaczem.

Można nim przeprowdzać zarówno dezynfekcję jak i sanifikację.

Jak używać Santoemma Eveline?

 1. Należy spryskać powierzchnię
 2. Zostawić chemię, żeby “pracowała” na powierzchni
 3. Spłukać powierzchnię
 4. Płyn i wodę można odkurzyć

Specjalny pistolet dołączony do urządzenia, umożliwia zarówno nałożenie preparatu jak i spłukanie powierzchni, natomiast szeroka przystawka pozwala na czyszczenie twardych podłóg. Według badań laboratoryjnych system santoemma Eveline czyści do 99.9% wszystkich bakterii, a to głównie dzięki systemowi podciśnienia, który pozwala na dokładne spryskanie powierzchni, nawet w trudno dostępnych miejscach. Eveline dostępna jest również w wersji bateryjnej.

Cała maszyna osadzona jest na wózku ze skrętnymi kołami, który jest w stanie przewieźć wszystko czego potrzebujemy do kompleksowego mycia powierzchni. Korpus urządzenia i ssawki mają swoje specjalnie wyznaczone miejsce, dodatkowo na górze zamontowana jest kuweta, która pozwoli na zapakowanie tam kilku akcesoriów.

Środek czyszczący nie jest wlewany do zbiornika ale umieszczony na urządzeniu, które pobiera płyn bezpośrednio z butelki, znacznie redukując jego zużycie.

Środki do dezynfekcji dla Santoemma Eveline

 1. Sani-Clean – jest to środek chemiczny przeznaczony do czyszczenia i sanifikacji powierzchni. Antybakteryjny, pozostawia bardzo przyjemny zapach – świetnie sprawdza się w czyszczeniu łazienek, umywalek, kafelek. Usuwa tłuszcze.
 2. Super-Clean – świetnie nadaje się do odtłuszczenia. Silny środek o wysokim pH, usuwa tłuste plamy i cały brud z powierzchni.
 3. Acid-Clean – kwaśny środek do usuwania kamienia i nalotów w łazienkach.
 4. T-Clean – nie pieni się, przeznaczony do tekstyliów, do prania ekstrakcyjnego.

System wysokiego podciśnienia

Jest to unikatowy i opatentowany system używany w większości urządzeń marki Santoemma. Pozwala na bardzo dokładne wyczyszczenie i zebranie wody z powierzchni. Maksymalne podciśnienie wytwarzane przez odkurzacz, to aż 2200 mm H2O, a przepływ wody – 50 l/s. 

Santoemma Eveline vs system SprayWash

Oba urządzenia zostały skonstruowane w taki sposób, żeby jak najbardziej ułatwić pracę i skrócić czas czyszczenia takich pomieszczeń jak kuchnie, łazienki, sanitariaty, prysznice, magazyny itd. Zarówno urządzenie Eveline jaki SprayWash zapewniają niezwykle wysoką jakość czyszczenia dlatego jeśli musimy regularnie dezynfekować powierzchnie są to idealne urządzenia do tego typu prac. Sposób użycia w obu Systemach jest taki sam, tj. spryskujemy czyszczoną powierzchnię, zostawiamy chemię, a następnie spłukujemy. Główną różnicą między nimi jest to, że Santoemma Eveline, to odkurzacz, który może również zebrać wodę jak i zmyć podłogi za pomocą specjalnej przystawki. Jest to kompletna maszyna, które osadzone na wózku służy do mycia większych powierzchni. System SprayWash, to małe urządzenie w formie pistoletu, które podłącza się do węża z wodą. Różnica polega również w podawaniu chemii czyszczącej. Jedno urządzenie korzysta z tabletek, które wystarczy włożyć w pistolet, a w drugim z nich butelka z chemią mocowana jest na uchwycie.

Zalety bezdotykowego mycia powierzchni

Oba wymienione wcześniej systemy pozwalają na bardzo wygodne mycie wszystkich powierzchni, które wymagają regularnego i dokładnego czyszczenia.

 • Docierają do trudno dostępnych miejsc, np. toalet przenośnych, pryszniców czy kuchni
 • Znacznie ułatwia pracę operatorowi, który nie musi dotykać czyszczonej powierzchni
 • Oszczędność w zużyciu środków czyszczących – SprayWash korzysta z wygodnych tabletek, natomiast Santoemma Eveline pobiera tylko tyle koncentratu ile jest potrzebne do posprzątania
 • Łatwość w użyciu

Urządzenia bezdotykowe są świetnym rozwiązaniem dla hoteli, firm czyszczących czy biur. Oszczędzają czas, wodę, środki czystości i zapewniają bezpieczeństwo dla operatora, który nie dotyka zanieczyszczonej powierzchni. Dodatkowo w wygodny sposób można dotrzeć do ciężko dostępnych miejsc.

Parownice do dezynfekcji powierzchni

Czyszczenie powierzchnia za pomocą pary, jest jednym z najstarszych i najbardziej naturalnych sposobów likwidacji mikroorganizmów. Dzięki wysokiej temperaturze wytwarzanej w urządzeniu (ok 180 stopni C). W zależności od rozwiązań zastosowanych w danej maszynie temperatura przy wylocie pary może wahać się w granicach od 80 do 120 stopni Celsjusza. Z racji tego, że większość mikroorganizmów, które chcemy usunąć ginie w temperaturze ok 85 stopni Celsjusza, skuteczność takiego rodzaju dezynfekcji oscyluje na poziomie ok 99,5 %. 

Podczas czyszczenia parowego, zużywa się znacznie mniej wody, wilgotność w pomieszczeniu jest znacznie mniejsza, co jest świetnym rozwiązaniem w pomieszczeniach, w których nie ma odpływu ścieków. Para wnika w materiał znacznie lepiej niż woda. Nie potrzebuje do tego generowania wysokiego ciśnienia. 

Ekonomiczne i zdrowe czyszczenie 

Parowy sposób czyszczenia powierzchni nie dosyć, że zużywa znacznie mniej wody, to użycie środków chemicznych okazuje się zbyteczne. Wyeliminowanie chemii pozwala na podniesienie jakości i bezpieczeństwa pracy operatora, który nie musi wdychać oparów. Dodatkowo generuje to bardzo duże oszczędności i wpływa na jakość środowiska.

Maszyny do czyszczenia parą

Firma Cleanfix od wielu lat zajmuje się produkcją urządzeń parowych. Zlokalizowana w Szwajcarii, szczyci się tzw. “szwajcarską jakością” maszyn opuszczających ich fabrykę. Mocne obudowy urządzeń pozwalają na przemysłowe czyszczenie, przewożenie i nie martwienie się o uszkodzenia. Jednym z flagowych przedstawicieli jest urządzenie Cleanfix DS8, które w swoim wyposażeniu standardowym ma wąż, rurę, butelkę do napełnienia zbiornika, ssawkę do podłóg. Dodatkowo można go wyposażyć w ssawkę do ścian i okien, rurę przedłużającą, ssawkę strumieniową pary lub szczelinową.

Urządzenie dezynfekuje i zbiera brud z posadzki i ścian. Można go stosować na praktycznie każdej powierzchni,  w pomieszczeniach takich jak: toalety, kuchnie, samochody, magazyny, szatnie, prysznice i wiele innych.

Maszyny do dezynfekcji i bioasekuracji w rolnictwie i hodowli

maszyny do dezynfekcji

Bioasekuracja, to działania, które mają na celu ochronę gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusów, bakterii, pasożytów i innych mikroorganizmów, które mogą powodować choroby. W Polsce przepisy o bioasekuracji zostały znacznie zaostrzone po wystąpieniu chorób Afrykańskiego Pomoru Świń oraz Ptasiej Grypy. Podstawowe zasady bioasekuracji:

 • wokół gospodarstwa należy postawić szczelne ogrodzenie
 • regularnie dezynfekować budynki
 • ograniczenie dostępu osób postronnych
 • przestrzeganie wymogów sanitarnych (m.in. prowadzenie dokumentacji)
 • zwalczanie gryzoni
 • stosowanie mat dezynfekujących
 • zabezpieczenie i właściwe przechowywanie pasz i płodów rolnych

Jednym ze sposobów wygodnego i szybkiego zabezpieczenia i dezynfekcji gospodarstwa jest wykorzystanie przeznaczonych do tego maszyn, takich jak Ehrle Etronic II. Jest to wysokociśnieniowa, gorącowodna myjka, która rozpyla chemię za pomocą pistoletu. Jej pojemność, to aż 100 litrów dla certyfikowanej, bezpiecznej chemii.

Można nią czyścić i dezynfekować całe pomieszczenia lub pojedyncze przedmioty. Wyposażona została w:

 • System Total Start-Top czyli opóźnione wyłączenie silnika-pompy
 • opóźnione załączanie palnika – 2 sek
 • bezpieczne zasilanie 24V
 • rozpoznawanie wycieków
 • całkowite wyłączenie po 20 min
 • licznik czasowy
 • czujnik poziomu wody i paliwa
 • kontrola płomienia
 • wytwarzanie nasyconej pary
 • wymiennik ciepła
 • lampa sygnalizująca problem z palnikiem

Gdzie stosować Ehrle Etronic II? Jest to dużych rozmiarów urządzenie, które świetnie sprawdzi się w przemyśle rolniczym ale też w przemyśle ciężkim, przetwórczym, na stacjach obsługi pojazdów, firmach sektora budowlanego.

Dezynfekcja dużych powierzchni maszyną czyszczącą

W celu szybkiej dezynfekcji dużych powierzchni, najlepszym wyborem jest maszyna czyszcząca wyposażona w specjalny system. Podczas standardowego codziennego mycia, możesz jednocześnie przeprowadzić profesjonalną dezynfekcje, bez potrzeby wykorzystania dodatkowego sprzętu.

W system do dezynfekcji możesz wyposażyć zarówno nową maszynę czyszczącą, jak i używaną:

 • Numatic Vario TTV 678G 300
 • Numatic TRO 650G
 • Numatic CRG 8072
 • OMM 800 STILE
 • OMM Magnum 1000

Podsumowanie

Każdy z nas zgodzi się z tym, że zarówno dezynfekcja jak i regularna sanityzacja, to niezbędne elementy radzenia sobie z bakteriami i zarazkami. Dzięki przestrzeganiu i wdrażaniu odpowiednich procedur związanych z bieżącym czyszczeniem jesteśmy w stanie uniknąć bardzo wielu chorób i nieprzyjemności związanych z zatruciem pokarmowym. Do wyboru mamy kilka sposobów, które znacznie ułatwiają ten proces i sprawiają, że to zajęcie nie jest już tak mocno uciążliwe. W zależności od rodzaju pomieszczenia i jego warunków możemy wybrać odpowiedni dla siebie sprzęt, który wykorzystamy zarówno w domu jak i firmie.

Oni wybrali nasze urządzenia
Potrzebujesz pomocy specjalisty? Zadzwoń do Marcina lub Patryka
Bonus-Czystość
Lisowo 17, 73-120 Szczecin
(Chociwel)
Oddział Szczecin
Lisowo 17, Chociwel
Oddział Gliwice
Mechaników 9A, 44-109 Gliwice
Zadzwoń do nas !